सोमबार , मंग्सिर १३, २०७८

खुशीको खबर, बे’ रोजगारलाई अब सरकारले नै दिने भयो जागिर ,हेर्नुहोस् पुरा जानकारी सहित

साउन ४, २०७८ सोमबार 57

खुशीको खबर, बे’ रोजगारलाई अब सरकारले नै दिने भयो जागिर ,हेर्नुहोस् पुरा जानकारी सहित

 

 

 

 

 

 

काठमाडौं ।

 

बेरोजगारलाई रोजगारी खोज्न सहयोग गर्ने “श्रम सूचना बैंक” खुलेको छ । श्रम, रोजगार तथा सामाजिक सुरक्षामन्त्री रामेश्वर राय यादवले आइतबार बैंकको औपचारिक उद्घाटन गरेका हुन् । नेपाल सरकारले चालु आर्थिक वर्षको बजेटमार्फत् ल्याएको यस कार्यक्रमलाई मन्त्री रायले कार्यान्वयनमा ल्याएका हुन् ।

सरकारले बजेटमा प्रत्येक स्थानीय तहमा रहेका श्रम सूचना केन्द्रलाई श्रम बैंकको रुपमा रुपान्तरण गर्ने घोषणा गरेको थियो । श्रम सूचना बैंक वेरोजगारलाई रोजगारी खोजिदिने नेपाल सरकारको स्वामित्वको एउटा प्लेटफर्म हो ।

 

 

 

 

 

 

 

 

यो बैंकमा रोजगारदाताले आफ्नो आवश्यकता अनुसार श्रमिकको माग गर्न सक्छन् भने श्रमिकले पनि आफ्नो रुचि र क्षमताअनुसार विभिन्न क्षेत्रमा श्रमको लागि आवेदन दिन सक्नेछन् । पुरा सम्पर्क र जानकारीको लागि यहाँ तल क्लिक गर्नुहोस

पहिलोपटक अमेरिकी रोजगारदाताले क्ष’मतावान उच्च शिक्षा प्राप्त कामदारहरुका लागि अ’नलाइनमार्फत र’जिस्ट्रेशन गर्न पाउने भएका छन् । ब्या’चलर डि’ग्री गरेकाहरुका लागि ६५ हजारको कोटा रहेको छ भने अमेरिकामा मा’स्टर्स डि’ग्री गरेकाहरुका लागि २० हजारको कोटा रहेको छ ।

 

 

 

 

 

 

 

 

तर अमेरिकामा मा’स्टर्स डि’ग्री गरेकाहरुले ६५ हजारको को’टामा समेत भा’ग लिन पाउनेछन् ।पुरा तरीका, सम्पर्क र जानकारीको लागि यहाँ तल क्लिक गर्नुहोस

यसका लागि श्रम बैंकको आधिकारिक वेभसाइट (www.lib.gov.np) मा गएर रोजगारदाता र श्रमिक दुवै पक्षले आफ्ले चाहेको श्रमिक वा रोजगारीको विवरण प्रविष्ट गर्नु पर्नेछ । श्रमिकले रोजगारदाताले राखेको विज्ञापनमा आवेदन दिनसक्ने व्यवस्था समेत गरिएको छ ।

 

 

 

 

 

 

 

यो बैंकले क्षेत्रगत रुपमा रोजगारीको माग र आपूर्तिको बारेमा तथ्यांक संकलन गर्ने उद्देश्य पनि राखेको । श्रममन्त्री रायले श्रम बैंकमा रोजगारदाता र श्रमिकको आवद्धता बढ्दै जाँदा श्रमको माग हुने र श्रमिकहरुले माग गर्ने क्षेत्रको बारेमा सूचना थाहा हुने भएकोले यसले रोजगारीका क्षेत्र र सीप विकासमा लागि सजिलो हुने विश्वास समेत व्यक्त गरे ।

श्रम बैंकमा सीप नभएका श्रमिकले समेत सहभागित जनाउन पाउनेछन् । कुनै रोजगारदाताले सीम नभएका श्रमिकलाई सीप सिकाएर काममा लगाउन चाहेमा सो श्रमिकको तालिम अवधिको आधा पारिश्रमिक सरकारले व्यहोर्ने व्यवस्था समेत गरेको छ ।

यसका लागि सरकारले १ अर्ब रुपैंयाको बजेट विनियोजन समेत गरेको छ । सरकारले यो कार्यक्रमबाट करिब ५० हजार नयाँ जनशक्ति उत्पादन गर्ने लक्ष्य सरकारले राखेको छ ।पुरा सम्पर्क र जानकारीको लागि यहाँ तल क्लिक गर्नुहोस 👇️