सोमबार , अषोज ४, २०७८

भारतमा फेला पर्याे सुनकाे माछा

कार्तिक ४, २०७७ मंगलबार 22

भारतमा फेला पर्याे सुनकाे माछा

काठमाडौं कार्तिक ४ गते । दक्षिण अमेरिकामा पाइने एक माछा गंगा नदीमा फेला परेको । माछा फेला परेसँगै वैज्ञानिकहरूको टाउको दुःखाई सुरु भएको छ । हजारौं किमी टाढा दक्षिण अमेरिकाको अमेजन नदीमा पाउने माछा वाराणसीको गंगा नदीमा भेटिएसँगै सबै चकित परेका हुन् । यसको नाम माउथ क्याटफिश रहेको छ ।

वाराणसीमा नाविकहरूले रामनगरको रम्ना हुँदै बग्ने गंगा नदीमा अनौंठो माछा फेला पारेका हुन् । बीएचयूका माछा वैज्ञानिकहरूले यसलाई दक्षिण अमेरिकाको अमेजन नदीमा फेला पर्ने सकरमाउथ क्याटफिसको रूपमा पहिचान गरेका छन् ।वैज्ञानिकहरूले चिन्ता व्यक्त गरे कि यो माछा मांसाहारी हो र यसले पर्यावरणलाई पनि खतरामा पार्न सक्दछ । यसैले यो माछा यहाँसम्म आउँनु डरको विषय छ ।
नदीहरूले आफ्नो गहिराइमा धेरै रहस्यहरू लुकाएका हुन्छन् । वाराणसीको रामनगर गाउँको रम्ना गाउँमा डल्फिनको संरक्षण र उद्धारमा संलग्न गंगा प्रहारिसको टोलीले माछाको रूपमा अद्भुत फेला पारेका हुन् । उक्त माछा गंगा नदी मात्र होईन, बल्कि भारत र दक्षिण एशियामा पनि कतै फेला परेको थिएन् ।अनौंठो अनुहार भएको माछा हेर्दा दक्षिण अमेरिकाको अमेजन नदीमा पाउनेजस्तो देखिएको थियो । हजारौं किलोमिटर टाढा पाउने सुकरमाउथ क्याटफिस जस्तो देखिन्थ्यो ।
भारतीय वन्यजीव संस्थान र नमामि गंगे योजनासँग सम्बन्धित जलीय जन्तुहरूको संरक्षणका लागि काम गर्ने गंगा प्रहरी दर्शन निषादले आफुले डल्फिनको संरक्षणको क्रममा दोस्रो पटक यो अनौंठो माछा फेला पारेको जानकारी दिएका छन् ।पहिलो सुनौलो रंगको माछा फेला पर्‍यो, जुन भारतीय वन्यजीव संस्थानले अमेरिकी अमेजन नदीमा भेटिएको साकमाउथ क्याटफिसको रूपमा पहिचान गरेको थियो । तर फेरि दोस्रो पटक पनि यो प्रजातिको माछा फेला पारियो ।
वैज्ञानिकहरूले दावी गरे कि यो माछाले गंगाको पर्यावरणलाई बिगार्न सक्छ । वैज्ञानिकहरूले यो पनि बताए कि उक्त माछा गंगामा फेला परेपछि छोड्न हुँदैन । अब प्रश्न उठ्छ कि हजारौं किलोमिटर टाढा दक्षिण अमेरिकाको अमेजन नदीमा पाउने सार्कमाउथ क्याटफिस कसरी गंगा नदीमा पुग्यो ।यसको उत्तर बीएचयूको जीव वैज्ञानिकहरूसँग थियो । माछा वैज्ञानिक प्रोफेसर बेचनलालले भने, ‘यो माछा दक्षिण अमेरिकामा पाइन्छ, जसलाई सकरमाउथ क्याटफिस भनिन्छ ।
सकरमाउथ क्याटफिस धेरै रंगहरूमा पाउन सकिन्छ, तर गंगामा यसको शुरूआत गंगाको पर्यावरणका लागि ठूलो खतरा हो किनभने यो माछा मांसाहारी हो र वरपरका जन्तुहरू खाएर बाँचिरहेको हुन्छ । यस कारणले, यसले कुनै पनि महत्त्वपूर्ण माछा वा जीवलाई हुर्कन दिदैन, जबकि यो माछाको आफ्नै खाद्य मूल्य छैन किनकि यो स्वादहीन छ ।उनले थप्दै भने, ‘यस अर्थमा यो गंगाको पर्यावरणका लागि ठूलो खतरा हो । अब, गंगा जस्तो नदीमा पसे पछि यसको विस्तार रोक्न सकिदैन । यो माछा यसको सौन्दर्यका कारण आर्माणमेन्टल माछाको नजरमा पर्दछ र मानिसहरूले यसलाई शौकका लागि एक्वैरियममा खुसीसाथ पाल्छन् तर जब क्याटफिस बढ्छ तब यसलाई गंगामा छोड्छन् । साभार जनबााेलि