सोमबार , कार्तिक १, २०७८

जमिन मु, निको मानिस पनि पत्ता लगाउन सक्ने प्रहरीको कुकुर लिएर बम्जनको कोठामै पुग्दा जे दे, खियो

मंग्सिर २४, २०७७ बुधबार 51

जमिन मु, निको मानिस पनि पत्ता लगाउन सक्ने प्रहरीको कुकुर लिएर बम्जनको कोठामै पुग्दा जे दे, खियो

गत असार ४ गते बिहान ४ बजे सिन्धुलीको कमलामाई नगरपालिका–८ स्थित जंगल क्षेत्र प्रहरीले घे’रा हा’ल्यो।करणीको आरोप लागेका तपस्वी रामबहादुर बम्जनलाई पक्राउ गर्ने प्रहरीको यो दोस्रो अप्रेसन थियो। करणीको आरोपमा उनकै अनुयायीले सर्लाही जिल्ला अदालतमा मुद्दा दायर गरेपछि २०७६ माघ २४ गते प्रहरीले पहिलो पटक पक्राउ गर्ने प्रयास गरेको थियो। त्यो अप्रेसन असफल भयो। बम्जनको सिन्धुपाल्चोकस्थित आश्रमबाट चार जना अनुयायी हराइरहेका छन्। उनीहरुको अहिलेसम्म कुनै पत्तो छैन।

सिन्धुलीको कमलामाई नगरपालिका–८ मा तवस्वी बम्जनको ‘बोधिमार्ग दर्शन मैत्री धर्म आश्रम’ करिब ४० रोपनी क्षेत्रफलमा फैलिएको छ। यसमध्ये केही बम्जनकै जग्गा हो भने आश्रमको धेरै क्षेत्र सरकारी जंगल ह’डपेर बनाइएको छ। पहिलो अप्रेसन असफल भएपछि चार महिना लगाएर थप अनुसन्धान गरेको प्रहरी अतिरिक्त दलबल लिएर त्यहाँ पुगेको थियो। प्रहरीले सो अप्रेसनका लागि दुईवटा कुकुर समेत प्रयोग गर्यो– एउटा ‘ट्रयाकर’ र अर्को ‘रेस्क्यु’।

अप्रेसन टिमसँग सशस्त्र प्रहरीको लाइभ डिटेक्टर मेसिन र त्यससम्बन्धी विज्ञ टोलि पनि थियो, जसले जमिन मुनिको मानिस पनि पत्ता लगाउन सक्ने प्रहरीको भनाइ। तपस्वी भनेर चर्चित एकजना बम्जनलाई पक्राउ गर्न बिभिन्न युनिटका गरी १२० प्रहरी सो जंगल क्षेत्रमा पुगेका थिए।

‘पहिलो पटक पक्राउ गर्न जाँदा प्रहरीबाट धेरै त्रुटि भएका कारण बम्जनको आश्रमस्थलसम्म पनि नपुगी फर्किनुपरेको थियो’, अप्रेसनमा खटिएका एक जना प्रहरी अधिकारी भन्छन्, ‘त्यसैले, दोस्रो पटक थप तयारी गरेर त्यहाँ पुगेका थियौं।’

प्रहरीले त्यहाँ पुग्नु पहिले नै बम्जनको सम्पर्कमा रहेका व्यक्तिको पहिचान गरिसकेको थियो। मोवाइल सम्पर्कका आधारमा बम्जन रहेको क्षेत्र सुनिश्चित गरेर प्रहरी त्यहाँ पुगेको हो। त्यहाँको स्थानीय समुदायले बम्जनलाई धर्मगुरु मान्ने भएकाले उनलाई पक्राउ गर्दा प्रहरीमाथि नै आ ‘क्रमण हुनसक्ने आँकलन थियो।

त्यहीअनुसार ह ‘तिया’र सहितको टोली साथमै थियो। संभवतः बम्जन निवासमा लामो समयदेखि नबसेकाले हुनसक्छ ट्रयाकर डगले पनि उनको संकेत पाउन सकेन। प्रहरीको भनाइमा त्यहाँको भौगोलिक संरचनाका कारण कुकुरले काम गर्न सकेनन्।

घनाजंगलभित्र छरिएका संरचना प्रहरीलाई पत्ता लगाउनै गाह्रो पर्यो। त्यसमाथि गौंडा गौंडामा सञ्चार सेटसहितका बम्जनका बडिगार्ड तैनाथ थिए। ठूलो संख्यामा प्रहरीलाई देखेपछि उनीहरुले माछा मा’र्न नदिनका लागि आफूहरुले गस्ती गरेको बताए।

सो क्षेत्रमा बम्जनका अनुयायी बाहेकलाई प्रवेश गर्न दिइँदैन। गस्ती टोली रहेको ठाउँबाट ५ देखि ७ मिनेट पैदल अगाडि बढेपछि प्रहरी एउटा आश्रममा पुग्यो। र, त्यतिनै अगाडि बढ्दा महिला अनुयायीहरु बस्ने आश्रममा।

प्रहरीका अनुसार त्यहाँबाट थप १० मिनेट अगाडि बढेपछि घोडाको तबेला रहेको स्थानमा पुगिन्छ। त्यसपछि उकालो लागेपछि आउँछ बम्जनका विदेशी अनुयायी बस्ने आश्रम। जंगलभित्र आश्रमका यस्तै बिभिन्न संरचनाहरु छरिएका छन्।