सोमबार , अषोज ४, २०७८

यि हुन् संसारकै मोटा बालक जसले यसरी घटाए आफ्ने १०८ किलो तौल

मंग्सिर ९, २०७७ मंगलबार 27

यि हुन् संसारकै मोटा बालक जसले यसरी घटाए आफ्ने १०८ किलो तौल

एजेन्सी । संसारकै मोटो बालक आर्या परमानाले आफ्नो वजनको धेरै भाग घटाएका छन् । उनले कडा मेहनत गरेर १०८ किलो तौल घटाएका हुन् । उनको यस्तो चमत्कारीक कामको सबैलाई चकित पारेका छ । उनको तौल १९३ किलो रहेको थियो । आर्याको नयाँ रुपले सबैलाई चकित बताएको छ । उनको सामाजिक सञ्जालमा भाइरल भएका तस्बिरले पनि उनको कडा परिश्रम झल्काएको छ ।

डेली मेलमा प्रकाशित एक रिपोर्टका अनुसार आर्या परमानाको तस्बिर र भिडियो अदे राय नामका एक प्रयोगकर्ताले पोस्ट गरे पछि त्यको चर्चा सुरु भएको छ । भिडियोमा आर्याको अहिलेसम्मको यात्रा देखाइएको छ । जुन यात्राको धेरैले आश्चर्य ब्यक्त गरेका छन् । उनको यो मेकओभरको पछाडि भ्यारिएट्रिक सर्जरी, डाइट प्लान र दैनिक कसरत भएको उनको पिताले बताए ।

आर्याको एउटा सर्जरी भइसकेको छ । तर उनको शरीरमा अझै पनि झोलिएका छालाहरु बाँकी छन् । ती छाला हटाउनको लागि कमसेकम २ पटक सर्जरी गर्नुपर्ने डाक्टरहरुले बताएका छन् । आर्याले २०१६ बाट तौल घटाउन सुरु गरेका थिए । ट्रेनर अदेका अनुसार सुरुमा उनले आर्याको दिनचर्याको बारेमा सोधपुछ गरे र सन्तुलित आहाराबाट उनको तौल घटाउन प्रयास गरेका थिए ।

. प्रोटिनयुक्त नास्ता खाने : अधिकांशले तौल घटाउनलाई नास्ता गर्दैनन् । यो बिलकुलै गलत कुरा हो । नास्ता खाँदा हाम्रो शरीरको मेटाबोलिज्म प्रक्रिया सुचारु हुन्छ र क्यालोरी नष्ट हुन्छ । खाली बस्दा मेटाबोलिज्म प्रक्रिया नहुने हुँदा क्यालोरी जल्न पाउँदैन, अनि तौल जस्ताको त्यस्तै रहन्छ ।

२. जतिबेला भोक लाग्छ त्यतिबेला खाने : जतिबेला भोक लाग्छ त्यतिबेला खाना खानाले हाम्रो शरीरमा अनावश्यक खाना जाँदैन । शरीरमा त्यति धेरै प्रोटिन र ग्लुुकोज नगएपछि मोटोपना बढ्ने समस्या हुँदैन ।

३. गुलियो चिज कम खाने : गुलियो चिजले फ्याट लाग्ने हुँदा यस्ता चिजबिजबाट बच्नुपर्दछ । आइसक्रिम, फलफूलको जुस, केकजस्ता कुराहरु कम गर्नुपर्दछ ।

४. खाना विस्तारै खाने : खाना चाँडो खानेहरु विस्तारै खानेहरुको तुलनामा धेरै मोटाउँछन् । त्यसैले खाना विस्तारै खानु उचित मानिन्छ ।

५. चिया कफी पिउने : चिया कफीले मेटाबोलिज्म हुनलाई सहयोग गर्ने हुँदा तौल घटाउन चिया कफी पिउनु राम्रो हुन्छ ।

६. सुताइ बढी : कम सुताइले पनि शरीरमा अनावश्यक तौल बढाउने गर्दछ । त्यसैले सुताइमा पनि ध्यान दिनुपर्दछ । सुताई आनन्दको हुनुपर्दछ । न्यूनतम पनि छ घण्टा सुत्नुपर्दछ ।

७. फलफूल र सागपात बढी खाने : फलफूल र सागपात निकै नै स्वस्थकर खाना हुन् । यी दुबैले तौल घटाउँछन् । त्यसैले फलफूूल र सागपात प्रशस्त मात्रामा खानुपर्दछ ।

८. सन्तुुलित आहारमा अण्डा राख्ने : अण्डामा क्यालोरी कम र प्रोटिन ज्यादा हुन्छ । प्रोटिन धेरे भएको खानाले कम प्रोटिन भएको खानाको तुुलनामा भोक जगाउँदैन ।