समाचार

हरेक दिन सासुलाइ बि’ष दिएर मा’र्न खोज्ने बुहारी, मन थामेर पढ्नुहाेस…

आरती नाम भएकी एउटी युवतीको बिहे भयो । बिहेपछि आरती आफ्नो पति अनि सासू–ससुराका साथमा पतिघरमा बस्न थालिन् । केही दिनमै उनलाई महसुस भयो उनकी सासूसँग उनको स’म्बन्ध सहज हुनेवाला छैन । सासूका साथमा बसेर बाँकी जीवन बाँच्न उनलाई अस’ह्य क’ष्टकर हुने देखियो । सासू पुरानो विचारकी,बुहारी आधुनिक सोचाइकी । कुरा कसरी मिल्नु र ? दिनहुँ भ’नाभन हुन थालिहाल्यो ।

दिन बिते,महिना बिते र वर्ष पनि बित्यो । न त सासूले बुहारीका विषयमा तीता टीकाटि’प्पणी गर्न छाडिन् न त बुहारीले मुख फर्काउन । समस्या झन्भन्दा झन् खरा’ब हुँदै गयो । आरती आफ्नी सासूलाई एकदम घृ’णा गर्न थालिन् । जब समाजका अन्य मानिसका अगाडि उनले सासूप्रति आदरभाव र शिष्टता प्रकट गर्नुपर्ने अवस्था आइलाग्थ्यो,

उनलाई अस’ह्य हुन्थ्यो । उनी सासूबाट छुटकारा पाउने उपायका बारेमा सोच्न लागिन् । तर हाम्रो समाज यही हो, भनेजति सजिलै सासूबाट मुक्ति मिल्दैन । त्यसमाथि लोग्नेले त्यस समस्यालाई वास्तै गरिदिएन भने नारी एक्लैले वि’द्रोह गरे पनि केही हुनेवाला छैन ।

एक दिन उनको सासूसँग निकै नराम्रो गरी झ’गडा भयो । लोग्नेले आमाको पक्षमा लागेर उनैलाई दो’षी भनिदिए । उनी निरा’श, दुःखी र क्रो’धित भएर माइत पुगिन् । आरतीका पिता आयुर्वेदका डाक्टर थिए । उनले पितालाई आफ्नो दु’खेसो रुँ’दैरुँदै सुनाइन् । अन्त्यमा उनले भनिन्– ‘हजुरले अब मलाई कुनै क’डा वि’ष दिनुपर्यो । म त्यस दु’ष्ट बूढीलाई खानामा मिलाएर खुवाइदिन्छु । वि’ष दिनुहुन्न भने म त्यस घरमा अब कहिल्यै पाइलो राख्तिनँ ।’

पितालाई छोरीको दुःखले दुःखी बनायो । उनले छोरीलाई प्रेमपूर्वक शिरमा थप्थपाए । उनले भने– ‘छोरी ! तिमीले आफ्नी सासूलाई वि’ष खुवाएर मा’र्यौ भने ढिलोचाँडो पुलिसले पत्ता लगाएरै छाड्छ । तिमी जे’ल जानेछौ र मलाई पनि पुलिसले जे’लको ढोकाबाट भित्र छिराउनेछ, किनभने वि’ष दिएर ष’ड्यन्त्रमा सघाएको आ’रोप मलाई पनि लाग्नेछ । यसो गर्नु ठीक हुँदैन ।’

 

 

Related Articles

Back to top button